Referat fra medlemsmøtet 14. april 2026

Tema for møtet var skulpturene i Sarpsborg - foredrag ved kunsthåndverker og billedkunstner Gerd Vevling Martre. Hun fortalte om et utvalg av skulpturer her i byen.

Først viste hun noen eksempler på monumental kunst i det offentlig rom. KORO (Kunst i offentlige rom) er statens fagorgan som produserer, forvalter og formidler kunst i statlige bygg og uterom.

Som eksempel på dette viste hun et bilde av Outi Pieskis storslåtte, samiske inspirerte verk AAhkA i det nye regjeringskvartalet, samt Holocaust monumentet i Berlin.

Skulpturer kan være minnesmerker over historiske hendinger eller avbildning av maktpersoner, idrettshelter og også arbeidsfolk som for eksempel skulpturen «Tømmerfløter» av Anne Grimdalen. Den var en gave til byen fra Borregaards generaldirektør Meidel. Et annet av hennes verk er «Piken med svovelstikkene». Denne vakre skulpturen står utenfor den gamle hovedinngangen til biblioteket.

Skulpturer som kunstverk er ofte delt inn i 3 kategorier:

Figurativ

Abstrahert og

Abstrakt kunst 

I Sarpsborg er det flere skulpturer av sarpingen Arnold Haukeland, en av landets aller beste skulptørerer. Hans skulpturer er i starten figurative, men går etterhvert mer over til det abstrakte som «Fugleflukt» utenfor Helsehuset.

«Ballspillgruppe» ved Sarpsborg stadion - er hans siste figurative verk før overgang til mer abstrakte skulpturer .

Oksen Clas på p-plassen ved Sandesundveien skole - et eksempel på en skulptur i abstrahert form.

Hun viste bilder av et utvalg av mange av byens skulpturer, som for eksempel «Kilden» av Dora Elisabeth Bendixsens utsmykning foran Rådhuset. Andre eksempler er «Himmelkikkeren» av Petter Hepsø i skolegården på Sandesundveien skole.

I samme skolegård står mange små figurative skulpturer av vanlige folk (av Gisle Harr). Byen har to skulpturer av byens grunnlegger Olav Haraldson:

«Olavsmonument» (av Gustav Lærum) på Lilletorget, en skulptur av vikingkongen Olav den hellige, satt opp til byens 900-årsjubileum.

«Genesis» – «Unge Olav» (av Finn Eirik Modahl) Dette er byens jubileumsskulptur i forbindelse med 1000-årsjubileet .

Per Palle Storms monument over falne fra andre verdendskrig «den falne soldat»i Kirkeparken.


Liste fra foredragsholderen over de skulpturene som ble nevnt i foredraget:

Skulpturer for presentasjon 21.04.2026

-i tilfeldig rekkefølge

Kilden Dora Ågot Elisabeth Bendixen

Ballspillgruppe Arnold Haukeland

Oksen Claes Arnold Haukeland

Fugleflukt Arnold Haukeland

Kommunikasjon Birthe Marie Løveid

Dronning Astrid Birthe Marie Løveid

Den falne soldat Per Palle Storm

Piken med svovelstikkene Anne Grimdalen

Tømmerfløteren Anne Grimdalen

Himmelkikkeren Petter Hepsø

Flod Petter Hepsø

Weltsmertz Petter Hepsø

7 skulpturer Gisle Harr

Et møte Kjersti Wexelsen Goksøyr

Gjennom Marit Lykkander

Flod Petter Hepsø

Olavsmonumentet Gustav Lærum

Gutten som snakket med dyrene Fredrik Raddum

Genesis Finn Erik Modahl i samarbeid med Arne Revheim

På Sarpsborg kommunes nettsider ligger en guide til de ulike skulpturløypene i byen der det gis veldig god informasjonen om de ulike skulpturene og hvor de befinner seg.

alt

 

@