I sine innspill til statsbudsjettet for 2027 til Arbeids- og inkluderingsdepartementet, la Landsforbundet for offentlige pensjonister (LOP) inn krav om styrking av Husbankens rammer og justering av kriterier: LOP krever at det bevilges enda mer midler til Husbanken slik at flere eldre kan oppgradere sine boliger eller styrke tilbudet av tilpassede boliger. Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter derfor departementets forslag om å opprette et nytt tilskudd for å stimulere til at flere oppgraderer egen bolig ved å gjøre den mer aldersvennlig og øke andelen egnede boliger i markedet, med følgende kommentarer:

Landsforbundet for offentlige pensjonister (heretter LOP) har levert høring om tilskudd til aldersvennlig oppgradering av egen bolig. Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter derfor departementets forslag om å opprette et nytt tilskudd for å stimulere til at flere oppgraderer egen bolig ved å gjøre den mer aldersvennlig og øke andelen egnede boliger i markedet.

I sine innspill til statsbudsjettet for 2027 til Arbeids- og inkluderingsdepartementet, la Landsforbundet for offentlige pensjonister (LOP) inn krav om styrking av Husbankens rammer og justering av kriterier: LOP krever at det bevilges enda mer midler til Husbanken slik at flere eldre kan oppgradere sine boliger eller styrke tilbudet av tilpassede boliger.

 

Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter derfor departementets forslag om å opprette et nytt tilskudd for å stimulere til at flere oppgraderer egen bolig ved å gjøre den mer aldersvennlig og øke andelen egnede boliger i markedet, med følgende kommentarer:

 

 

Høringsfrist

Landsforbundet for offentlige pensjonister anser denne høringen som et viktig bidrag for å lykkes i myndighetenes mål om at folk skal bli boende lengst mulig hjemme i egen bolig. Departementet sendte forskrift om tilskudd til aldersvennlig oppgradering av egen bolig på høring 22.06.2026 med høringsfrist 03.08.2026. I denne korte perioden er det også en sommerferie innlemmet. Landsforbundet for offentlige pensjonister synes dette er en kort frist for en høring det er viktig at mange perspektiver kommer frem når det skal etableres regler for tilskudd til aldersvennlig oppgradering av egen bolig.

 

 

Manglende høringsinstanser

For de eldre og pensjonister skal eldrerådene sikre at eldre innbyggere får reell medvirkning i lokale og regionale saker.

Når det gjelder denne høringen vil Landsforbundet for offentlige pensjonister påpeke at denne høringen også burde vært sendt til alle landets eldreråd.

Vi leser i høringsbrevet at departementet ber mottakere av høringen vurdere om høringsnotatet også bør sendes til underliggende etater eller virksomheter, tilknyttede virksomheter, medlemmer eller lignende som ikke står på listen. Landsforbundet for offentlige pensjonister påpeker igjen at høringsfristen som er satt også er veldig kort for videresending av høringen fra kommunen til eldrerådene. Ferieavvikling gir også fylkeskommuner og kommuner begrenset mulighet til å innhente innspill fra eldrerådene før de avgir sine høringssvar.

 

Hvem som kan få tilskudd

Om alderskriteriet

Departementet vurderer at det for tilskuddet til aldersvennlig oppgradering av egen bolig bør settes en aldersgrense som gjelder generelt og som er uavhengig av diagnose eller funksjonsnivå. Med bakgrunn i ordningene som allerede er etablert for tilpasning av bolig ved varig funksjonsnedsettelse, vil ikke personer med funksjonsnedsettelser under 62 år etter departementets vurdering bli satt i en dårligere stilling enn andre ved en slik generell aldersgrense.

Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter denne vurderingen, og mener i tillegg at den nedre grensen for å søke tilskudd på 62 år med fordel kunne vært satt noen år høyere for å målstyre ordningen ytterligere.

 

Om tilknytning til boligen

Tilskuddet omfatter søkere som eier sin bolig og som benytter denne til eget

boligformål. Departementet mener med bakgrunn i dette at også leietakere bør omfattes av tilskuddet. Departementet legger til grunn at Husbanken utvikler søknadsløsninger som sikrer god informasjon til leietakere om bla fordelene ved å sikre seg langsiktige leiekontrakter uten oppsigelsesrett for utleier før oppgraderingen finner sted, samt om konsekvensene av å gjennomføre ulovlige forandringer i leieboligen.

Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter denne vurderingen.

 

 

Hva det kan gis tilskudd til

Landsforbundet for offentlige pensjonister vil her trekke frem at det er viktig å trekke inn faglig involvering på oppgraderinger, slik at tiltakene treffer på en sikker måte. Eksempel på slik involvering vil være ergoterapeuter.

 

Når det gjelder formålet med oppgraderingen støtter Landsforbundet for offentlige pensjonister at tiltak som kun gjelder oppussing eller ordinært vedlikehold bør falle utenfor

ordningen, selv om enkelte tilpasninger nødvendigvis også kan innebære en viss fornyelse

av boligen.

 

Departementet anbefaler at det kun gis tilskudd til varige løsninger slik at dette følger med til neste eier. Det foreslås derfor at det ikke gis tilskudd til løst utstyr og inventar som enkelt kan tas med til neste bolig.

Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter dette.

 

Når det gjelder sikkerhetstiltak og brannforebyggende tiltak støtter Landsforbundet for offentlige pensjonister tiltak som gir økt brannsikkerhet til oppgradering ettersom dette er med på å gjøre boligen mer aldersvennlig. I enkelte tiltak som omfatter tilpasning kan det være vanskelig å skille mellom tilrettelegging som gir økt tilgjengelighet og generell

oppussing/standardheving. Her støtter Landsforbundet for offentlige pensjonister at Husbanken kan vurdere i det enkelte tilfelle om tiltakene som skal gjennomføres vil

være et tilgjengelighetstiltak og ikke en modernisering, og understreker at dette krever en forholdsvis streng vurdering fra Husbanken.

 

 

Om saksbehandling

Departementet skriver i høringen at Husbanken vil legge til rette for papirsøknad for de som ikke behersker digitale løsninger. Dette for å unngå at noen blir ekskludert fra ordningen. Tilsvarende vil gjelde for de som representeres med verge eller fullmakt. Husbanken vil inntil videre ikke prioritere å utvikle en e-søknadsløsning med funksjoner for verge/fullmakt og vurderer at behovet for en slik løsning vil være relativt lavt. Husbanken vil imidlertid følge med og vurdere spørsmålet på nytt dersom behovet skulle endres.

Landsforbundet for offentlige pensjonister støtter disse betraktningene fullt ut.

 

 

Om utmåling av tilskudd

Tiltak som samlet har en kostnad på under 80 000 kroner faller utenfor tilskuddsordningen.

Landsforbundet for offentlige pensjonister ber departementet vurdere å fjerne eller senke minstregrensen, fordi mindre tiltak som koster under 80 000 kroner kan tenkes å være både forebyggende og kostnadseffektive.

 

 

Om utbetaling av tilskudd

I § 7 fremgår det at tilskudd utbetales først etter at tiltaket er utført og betalt. Landsforbundet for offentlige pensjonister ber departementet nøye vurdere om deler av tilskuddet til et tiltak må kunne utbetales ved igangsetting og resten ved dokumentert ferdigstillelse. Denne vurderingen bør også ses i sammenheng med at tilskuddsordningen skal prioriteres til de med lavest inntekt.

 

Når det gjelder saksbehandling, frister og dokumentasjon så presiserer Landsforbundet for offentlige pensjonister at dette må samkjøres med Nav sitt regelverk. Det kan godt tenkes at det er situasjoner for brukere i Nav, hvor det ikke er tid til å vente på Husbankens saksbehandling og utbetaling.

 

Landsforbundet for offentlige pensjonister mener også at det er nødvendig å samordne de ulike støtteordningene i kommune, Nav og Husbanken. Støtteordningene må ha en felles koordinering, slik at det ikke blir fragmentert og uoversiktlig.

 

 

Ordningen må bli godt kjent

Departementet skriver at en vellykket implementering blant annet er avhengig av at ordningen blir godt kjent og at søknadsprosessen oppfattes som effektiv og med god veiledning. Relevante samarbeidsaktører er blant annet Eldreboligalliansen, Senter for et aldersvennlig Norge, Nav, kommunene og Ergoterapeutforbundet. Husbanken må derfor bruke ressurser på dette og gi nødvendig veiledning til de som trenger det.

Landsforbundet for offentlige pensjonister understreker betydningen og behovet for at tilskuddsordningen, i likhet med andre støtte og låneordninger i Husbanken blir godt kjent og at det brukes nødvendige ressurser på markedsføring og veiledning. Dette anser Landsforbundet for offentlige pensjonister som avgjørende for at denne satsingen får effekt.

 

 

 

Med vennlig hilsen

Landsforbundet for offentlige pensjonister

 

Rannveig Bærheim                                                            

Sentralstyreleder                                                               

Wenche Sandlie

Daglig leder

@