Høringssvar – forslag til endringer i forskrift om lån fra Husbanken
Landsforbundet for offentlige pensjonister (LOP)vil gjerne bruke muligheten til å gi innspill til forslagene til endringer i forskrift om lån fra Husbanken. LOP vil i dette høringssvaret særlig kommentere de delene av forslaget som har betydning for eldre og deres mulighet til å bo trygt, godt og i egnet bolig så lenge som mulig.
LOP har i dette høringssvaret konsentrert seg om del 2: Forslag til endringer i startlån.
2 Midlertidige inntekter og ytelser
Individuell vurdering av økonomi og betalingsevne
LOP støtter også forslaget om at kommunene skal foreta individuelle vurderinger av søkerens økonomi og at midlertidige inntekter og ytelser skal inngå i kredittvurderingen, vurdert ut fra blant annet sannsynlig varighet og framtidig inntektspotensial. For eldre vil vurderingen av betalingsevne kunne ha andre forutsetninger enn for yngre søkere. Pensjonsinntekt må derfor vurderes som en reell og varig inntekt, og alder bør ikke i seg selv brukes som grunnlag for å avvise en søknad. Også for eldre søkere bør andre støtteordninger fra NAV vurderes sammen med startlån. LOP mener det er viktig at kommunene foretar en konkret vurdering av den enkeltes økonomi, boligbehov og framtidige situasjon. Det bør ikke legges til grunn generelle antakelser om at eldre søkere har kort botid eller begrensede muligheter til å betjene et lån.
4 Nedbetalingsvilkår – gunstigere videreutlån
Nedbetalingstid må vurderes individuelt
LOP vil også understreke betydningen av at kommunene har et reelt handlingsrom når nedbetalingsvilkårene for startlån fastsettes. Dette vil fungere som et virkemiddel for å støtte opp om myndighetenes ønske om at eldre skal bo lengst mulig hjemme i egen bolig Forslaget legger opp til at kommunen skal vurdere hele handlingsrommet i den enkelte sak, blant annet når det gjelder løpetid, rente og mulighet for avdragsfrihet. Hovedregelen er inntil 30 års løpetid, mens startlån i særlige tilfeller kan gis med inntil 50 års løpetid. Det kan også gis inntil åtte års avdragsfrihet. Lånet har pant i bolig, derfor er det ingen risiko med lang nedbetalingstid og/eller avdragstid. LOP mener at slike individuelle vurderinger er særlig viktige når eldre søker startlån for å kunne kjøpe en mer egnet bolig. Dette vil konkret være til hjelp i de tilfeller hvor eldre selger sin (ene)bolig for å flytte inn i en mere funksjonell bolig/leilighet, og også i mange tilfeller avgjørende for å få det til. I slike tilfeller er det mange eldre som erfarer at salg av enebolig ikke dekker kjøp av leilighet. Nedbetalingsvilkårene må tilpasses den enkelte søkers økonomiske situasjon og betalingsevne. Samtidig må hensynet til alder ikke føre til at eldre automatisk får dårligere lånevilkår enn andre søkere.
7.7 Ingen absolutte aldersgrenser
Startlån må være tilgjengelig for eldre
LOP støtter forslaget om å presisere i forskriften at det ikke kan settes absolutte aldersgrenser for mottakere av startlån. Utgangspunktet for vurderingen må være om personen økonomisk sett er i målgruppa for ordningen. Dette er etter LOPs syn et viktig prinsipp. Eldre mennesker kan ha de samme utfordringene på boligmarkedet som andre grupper, samtidig som de kan ha et særlig behov for å kunne flytte fra en bolig som ikke lenger er egnet, til en mer tilgjengelig og hensiktsmessig bolig. Høringsnotatet peker selv på at en del eldre bor i boliger som er uegnet for alderdommen, og at prisforskjellen mellom en eldre bolig og en mer sentralt beliggende og tilrettelagt bolig kan være betydelig, særlig i distriktene. For enkelte eldre kan startlån derfor være avgjørende for å kunne skaffe seg en egnet bolig. Gjennom startlån kan eldre kjøpe seg en mer egnet bolig, og det understøtter målene i bo-trygt-hjemme-reformen. LOP mener det er positivt at dette nå foreslås tydeliggjort i forskriften. Det er samtidig viktig at bestemmelsen følges opp i kommunenes praksis, slik at eldre søkere faktisk får en individuell vurdering og ikke møter lokale retningslinjer som i praksis begrenser muligheten til å få startlån på grunn av alder.
Avslutning
LOP mener boligpolitikken må legge til rette for at eldre kan bo trygt og godt, enten ved å kunne tilpasse boligen de allerede bor i, eller ved å kunne flytte til en mer egnet bolig. Dette er viktig både for den enkeltes livskvalitet og for å lykkes med målet om at flere skal kunne mestre hverdagen lengst mulig i egen bolig. Kommunenes retningslinjer skal være i samsvar med regelverket. Høringsnotatet viser til at det i dag er betydelige forskjeller mellom kommunene når det gjelder praktiseringen av startlånsordningen. LOP mener derfor at tydeligere nasjonale rammer og god veiledning til kommunene er viktig for å sikre at eldre behandles etter de samme grunnleggende prinsippene uavhengig av hvilken kommune de bor i. Et godt boligtilbud til eldre handler ikke bare om å møte behov som allerede har oppstått. Det handler også om å forebygge behov, legge til rette for selvstendighet og gjøre det mulig for flere å bo trygt hjemme lenger.
Med vennlig hilsen
Landsforbundet for offentlige pensjonister
Rannveig Bærheim, Sentralstyreleder og Wenche Sandlie, Daglig leder