HØRINGSSVAR NOU 2026:9 – Veien mot et bedre og mer forutsigbart skattesystem – LOP
Eldre har gjennom et langt liv bidratt til å bygge opp det norske samfunnet, og finansiert velferdsordninger gjennom arbeid, skatt og avgifter, Vi må ha tillit til at de økonomiske rammene er forutsigbare.
Som pensjonistorganisasjon vil LOP konsentrere seg om de forslagene som gjelder personbeskatning, inklusive formuesskatt.
LOP mener at flere av forslagene til endringer som skattekommisjonen foreslår, medfører økt belastning for pensjonistene. Dette blir ikke kompensert tilstrekkelig gjennom lavere skatt. Dette gjelder blant annet:
a) Høyere priser som følge av høyere merverdiavgift
b) Endringer i skattefradraget for pensjonister
c) Økt beskatning av primærbolig og fritidsbolig.
Sammenheng skattesystemet og disponibel inntekt
Pensjonistene har i hovedsak en inntekt som er fastlagt gjennom trygdeoppgjørene. Pensjon blir regulert med snitt av lønns- og prisvekst generelt og blir derfor vanligvis underregulert sammenliknet med lønnsinntekt. Pensjonister kan heller ikke kompensere for økte skatter og avgifter gjennom økt arbeidstid eller høyere lønn. Dette fører til mindre økonomisk handlefrihet og gradvis svekkelse av levestandarden.
Nærmere om enkelte forslag:
Kap 8
Forslag om å endre trygdeavgiften for arbeidstakere, men ikke for pensjonister
Ved et tidligere skatteforlik ble trygdeavgiften for lønnsinntekt satt ned til 7,6%, men økte fra 4,8% til 5,1%. for pensjonistene. Skattekommisjonen foreslår ytterligere reduksjon av trygdeavgiften for lønnsmottakere og økt personfradrag. Begrunnelsen er å stimulere til økt arbeidsinnsats. LOP viser til andre tiltak som bidrar til at eldre står lenger i jobb, for eksempel bedre opptjening av pensjon, rett for pensjonister til å arbeide deltid på ordinær lønn også i det offentlige mm, og foreslår at konsekvensen av disse forslagene utredes nærmere.
LOP mener for øvrig også at trygdeavgiften for pensjonister bør reduseres og har tidligere foreslått at den blir på nivå som før, 4,8%.
Forslag om å endre pensjonsskattefradraget for pensjonister i alderen mellom 62 til 67 år
Aldersgrensen for pensjonsskattefradraget bør etter vår mening ikke heves. Fradraget må fortsette å gjelde fra nedre aldersgrense for uttak av alderspensjon.
Kap 9
Forslag om økt moms på enkelte varer og tjenester fra 12% til 15 %
For pensjonister vil en omlegging fra skatt på inntekt til mer skatt på forbruk bidra negativt. Mange eldre må bruke hele sin pensjon til faste utgifter uten stor grad av fleksibilitet. Økte priser på nødvendige varer og tjenester innebære redusert kjøpekraft og lavere levestandard. En heving av laveste sats fra 12 til 15 % vil medføre merutgifter.
LOP kan derfor heller ikke støtte forslaget om moms på skadeforsikringer. Dette vil bety en prisøkning på 5-7% på en nødvendig tjeneste.
LOP støtter ikke forslaget om økt merverdiavgift.
Kap 6
Pensjonsformue
Et stort mindretall i utvalget ønsker formuesskatt på verdien av pensjonsrettigheter etter folketrygdloven, etter private tjenestepensjonsordninger, etter offentlige pensjonsordninger og i henhold til avtaler om individuell sparing på pensjon.
Flertallet støtter Torvikutvalget i at innføring av formuesskatt på slike verdier skaper mange problemstillinger. Det utvalget konkluderte med at det vil være krevende å innlemme pensjonsordninger i dagens system for formuesskatt for personer, og anbefalte derfor ikke dette.
LOP støtter flertallet – Vår «opptjente formue» i form av tjenestepensjon kan ikke fritt realiseres, er obligatorisk i opptjeningsperioden og kollektivt bundet/regulert, og bør derfor ikke skattlegges.
Kap 7
Skatteregler ved salg av primærbolig/fritidsbolig
Skatt ved salg av fritidsbolig
LOP mener dagens skattefritak ved salg av egen fritidsbolig bør videreføres for personer som har oppfylt dagens krav, og at eldre som har innrettet seg etter dagens regelverk, må skjermes.
Skatt ved salg av primærbolig
LOP mener at skattesystemet ikke må gjøre det økonomisk vanskeligere for eldre å flytte fra en stor enebolig til en bolig tilpasset eldre. «Bo trygt hjemme» reformen har som mål at flere eldre skal kunne bo og klare seg i egen bolig lengst mulig. Boligsalg vil i mange tilfeller ikke være nok til å finansiere en tilpasset eldrebolig. Økt beskatning gjør dette enda vanskeligere.
Økt formuesbeskatning av bolig
Skattekommisjonen foreslår fjerning av verdsettelsesrabatter for bolig og sparing og ulike intervaller for skatt på formue.
Selv om kommisjonen foreslår et høyere bunnfradrag for primærbolig, jf forslag om 7 mill avhengig av nivå på skattesats, vil fjerningen av verdsettelsesrabatter (på aksjer, driftsmidler og bolig) gjøre skattesystemet mindre forutsigbart for ordinære sparere. Å fjerne verdsettelsesrabattene vil spesielt ramme pensjonister i områder med høye markedsverdier på bolig. Enslige pensjonister i slike områder vil derfor ikke ha mulighet til å betale denne formuesskatten på lave eller midlere pensjoner.
LOP krever at verdsettelsesrabatten opprettholdes både for å stimulere til privat sparing, men også for at eldre skal kunne bo trygt i eget hjem, Skattetrykket må ikke bli så stort at en blir tvunget til å selge bolig eller oppta lån for å betale formuesskatten. Dersom verdsettelsesrabatten likevel fjernes som ledd i en forenkling, må bunnfradraget på primærbolig heves betydelig.
LOP mener primært av verdsettelsesrabatt på primærbolig bør opprettholdes, alternativt at bunnfradraget heves betydelig. Bunnfradraget før skatt bør følge boligen slik at husholdninger, enslige og etterlatte likebehandles uavhengig av formue for øvrig.
For LOP
Rannveig Bærheim Wenche Sandlie
Sentralstyreleder i LOP Daglig leder