Referat fra medlemsmøtet 19. mars 2026
Hun beklaga at foredragsholder Pedersen er bitt sjuk; men styremedlem Tor Larsen stiller opp på kort varsel med bilder og kommentarer om Kristiansund før krigen.
Deretter ga hun ordet til vår pianist Lilian Fresk Fostervold, som tok utgangspunkt i det flotte været om dagen, som nærmest minner om at våren er kommet, og derfor hadde hun lyst at vi skulle synge «Alle fugler små de er».
Kveldens foredragsholder hadde kona som teknisk hjelper, men bildene lot vente på seg. Men med hjelp fra «folk på huset» klarte de heldigvis å få opp bildene på lerretet!!
Vi fikk være med på ei rundreise, der vi fikk se byen både fra «oven» og fra havna. Det var lett å se at byen på 1930 – tallet lå rundt havnebassenget. Men Kirkelandet hadde strekt seg oppover Langveien og stoppa ved butikken ved St.hanshaugen. Det meste av bebyggelsen i sentrum, lå fra Allanengen skole og ned til havna. Foredragsholderen fortalte om kjente hus og områder og viste bilder av en by nesta ingen kjente til. Men på LOP – møtet satt det 2 som var over 90 og som huska hvordan byen var før bombinga i 1940. Særlig 95 år gamle Bjørg Flo Nilsen imponerte de andre med sin gode husk!
Foredragsholderen brukte litt lang tid, men det var tydelig at møtedeltakerne fulgte godt med.
Leder Janne Løseth takka for foredraget med bilder og overrakte han en pakke klippfisk som takk.
Dermed var det klart for kaffe, te og hvetekringle. Den var heilt fersk og ennå varm og smakte fortreffelig! En stor takk til Anne Lise Lauvstad! Praten gikk som vanlig godt rundt om på bordene og etterhvert kom også loddsalget i gang. Denne gang i form av åresalg, noe som flere ikke kjente til. Men salget fikk fint.
Etter kaffe og kringe, gikk vi over til trekning. Da var vi også kommet fram mot kl. 15.00. Før vi avslutta, spurte pianisten etter det svenske navnet på blåveis. Det var det faktisk ikke noen som klarte! Men hun forklarte navnet (Blåsippa) og leste opp et svensk dikt om blåveisen. Deretter sang vi en av de kjente vårsangene våre - «Blåveispiken». Da sto det igjen for lederen å takke for et godt frammøte og ønske all vel heim og velkommen til neste møte – 23. april.
Tor Larsen, sekretær